Pro rodiče nově příchozích dětí

 

Stát se dítětem z mateřské školy

·        Mluvte s dítětem o tom, jaké je to v mateřské škole, co se tam dělá, přijďte se s ním podívat na prostředí a seznamte se s paní učitelkou. (I dospělý,natož malý človíček, se bojí neznámého).

 

·        Nikdy nestrašte dítě školkou. Nejlepší je právě opačný postup – „budeš – li hodný, můžeš do školky“.

 

·        Zamyslete se, jak prožíváte situaci vy. Děti dokážou velmi citlivě poznat strach a obavy rodičů. Pokud jako rodič získáte jistotu, že o vaše dítě bude mateřské škole dobře postaráno, můžete tento pocit přenést na své dítě

 

·        Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do mateřské školy. Ujistěte ho, že to zvládne, zvýšíte tak jeho sebedůvěru.

 

·        Plňte své sliby. Když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě přijít. Dítě je potom nešťastné a ztrácí důvěru a pocit bezpečí.

 

·        Za pobyt v mateřské škole neslibujte dítěti odměny. Nepřijme nové prostředí přirozeným způsobem. Chvalte a motivujte k dalšímu pobytu.

 

·        Pokud bude dítě plakat, buďte přívětivý, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Paní učitelka vaše dítě brzy uklidní a pomůže překonat stesk.

 

·        Pro svůj klid si do školky můžete kdykoli zatelefonovat a informovat se na dítě u p. učitelky.